Jak si splnit svůj sen a rozjet úspěšný byznys?

entrepreneur-593371_640

Když chcete podnikat, tak kromě nápadu a papírování potřebujete ještě jednu věc. Dovednost plánovat realistické cíle! Než se vším začnete, je potřeba počítat s tím, že byznys vám ve svém začátku kus vašeho života zabere. Co můžete udělat pro to, abyste zbytečně sebe ani své nejbližší neokrádali o čas, který byste mohli strávit efektivněji?

Dobrou volbou je využití metody SMART, která byla vytvořena v managementu pro stanovování cílů. Pokud byste se na slovo dívali jako na celek, tak ti anglicky zdatní z vás určitě ví, že v překladu znamená „chytrý“. Avšak ve skutečnosti se jedná o zkratku pěti slov: (S)pecifický, (M)ěřitelný, (A)dekvátní, (R)ealistický, (T)ermínovaný. Jak si to můžete vysvětlit?

1. Specifický (Specific)

Pokud máte zájem být ve svém podnikání úspěšný, je potřeba stanovit si jasné a konkrétní cíle, kterých chcete dosáhnout. Může se vám to zdát na první pohled jako zbytečnost, ale jedná se o základní informace, na nichž budete vše stavět.

2. Měřitelný (Measurable)

Jakmile si stanovíte konkrétní cíle vašeho byznysu, je potřeba určit, jak je budete měřit. Kdo by také chtěl cokoliv dělat bez prokazatelných výsledků? Navíc se jedná i o motivační faktor, protože když uvidíte, že jste úkol zvládli například ve stanoveném čase, tak to bude hodně povzbuzující, nemyslíte?

3. Adekvátní (Appropriate)

Cíle, které si dáváte, by měly být adekvátní k vašim možnostem a je nutné, abyste jim sami věřili. Nezabývejte se zbytečně věcmi, které nemůžete vy nebo okolí zvládnout, věnujte svůj čas tomu, co má smysl.

4. Realistický (realistic)

Je vám určitě jasné, že tento bod úzce souvisí s předchozím. Lidé si občas dávají nerealistické cíle. Nebuďte stejní a myslete efektivně!

5. Termínovaný (time-related)

Každý cíl by měl mít termín splnění. Určete si dopředu, kdy vše začnete a zároveň i skončíte. Buďte ve svém podnikání konkrétní po všech stránkách a vyžadujte to i po ostatních.

Stanovení cílů je základem podnikání. Dělejte i tento krok efektivně a nenechte se stáhnout emocemi. Jedině tehdy se můžete těšit na výsledky! Pokud věříte v to, co děláte, máte nakročeno k úspěchu.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.