Obchodní společnosti – co o nich potřebujete vědět?

V článku Vyznejte se v pojmech – jaké druhy byznysu můžete rozjet? jsme si rozebrali, do jakých druhů podnikání se můžete ve svém byznyse pustit. Nyní se zaměříme na jednotlivé typy, kde si ve zkratce vysvětlíme základní rozdíly, ať se vám snadněji orientuje v pojmech. S čím začneme? S obchodními společnostmi.

V České republice se mezi 3 nejčastější obchodní společnosti řadí:

  • Společnost s ručením omezením

Jde o jednu z nejvíce frekventovaných forem podnikání, která se v našem státě využívá a znát ji můžete taky pod zkratkami s.r.o. nebo spol. s.r.o. Je možné ji založit na vlastní pěst nebo s více společníky, záleží na tom, co pro vaše podnikání volíte za lepší řešení. Jak vše ale rozjedete? Minimální vklad činí 1 Kč, takže se nemusíte obávat vkladů vyšších, než je nutně do začátku potřeba. Poté si stačí vyjasnit nebo se dohodnout se společníky na obsahu společenské smlouvy a následně ji nechat podepsat za přítomnosti notáře. Jakmile bude vaše firma zapsána v obchodním rejstříku, je vše hotovo.

  • Akciová společnost

Pokud máte v plánu vést firmu větších rozměrů, je akciová společnost (zkráceně a.s. či akc. spol.) ideální volbou. Jedná se o kapitálovou společnost, což znamená, že budete mít určený základní kapitál, který se rozdělí do konkrétního počtu akcií o určité jmenovité hodnotě. V případě, že firmu zakládáte s veřejnou nabídkou, potřebujete 20 000 000 Kč, jestliže však ne, vystačíte si s 2 000 000 Kč. Pokud už máte něco za sebou, pravděpodobně si to dovolit můžete, ale jestli byste jeli od nuly, byla by akciovka docela velké sousto. Pečlivě vše promyslete!

  • Veřejná obchodní společnost

Veřejná obchodní společnost, v. o. s., veř. obch. spol. nebo a spol., za všemi těmito označeními můžete hledat formu podnikání, kterou mají ve vlastnictví alespoň dvě osoby. Ty za ni a její případné dluhy ručí celým svým majetkem bez rozdílů. Ačkoliv se může zdát, že by do takového risku nikdo nešel, tak i dnes se můžete s touto formou podnikání často setkat.

Máte plán a vlastníte alespoň korunový kapitál? Rozjeďte svůj byznys třeba s pomocí obchodní společnosti a tvořte si budoucnost podle svých představ.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.