OSVČ – podnikejte snadno a rychle

Chcete podnikat, ale netoužíte zatím po založení obchodní společnosti nebo využití franšízy? Tak začněte s klasickým OSVČ. Je to rychlé, snadné a v dnešní době už celkem jednoduché na zařízení. Stačí si zajít na živnostenský úřad, donést si potřebné dokumenty, vyplnit Jednotný registrační formulář a je to hotovo. Vaše podnikání jako OSVČ může začít!

Jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) můžete podnikání mít jako hlavní činnost nebo činnost vedlejší. V čem se to liší?

  1. Vedlejší činnost

Pokud máte stále zaměstnání, ještě studujete nebo jste třeba na důchodě, tak můžete nahlásit své podnikání jako vedlejší činnost. Znamená to pro vás hned několik věcí:

  • První rok nemusíte platit žádné zálohy na pojištění, vše se může řešit až po podání přehledu o příjmech a výdajích.
  • Sociální a zdravotní pojištění pro vedlejší činnost se vám vypočítá podle toho, jaký máte skutečný zisk za dané období.
  • Pokud nepřekročíte rozhodnou částku stanovenou na daný rok, která se pravidelně mění, nemusíte ze zákona platit zálohy na sociálním pojištění
  1. Hlavní činnost

Pokud nemáte jiný příjem od zaměstnavatele nebo státu (např. důchod), tak se vaše podnikání bere jako jediný zdroj příjmů a jako hlavní činnost. Co to pro vás znamená?

  • Máte už od počátku povinnosti na odvodech na zdravotním a sociálním pojištění
  • Je jedno, zda jste začali 1. den v měsíci nebo 25. dne v měsíci, uhradit zálohy musíte za celý měsíc, kdy jste oficiálně rozjeli podnikání
  • Platit musíte měsíční zálohy alespoň v minimální výši

I když se může chvíli zdát, že podnikání není zas tak výhodné kvůli vysokým zálohám, tak je třeba si uvědomit, že jakmile se vám to rozjede, máte šanci na to, abyste byli svým vlastním pánem a nemuseli být na nikom ve výplatě závislí kromě sebe. A to za ten možný počáteční boj stojí, co myslíte?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.