Podnikání a rodina – jak to skloubit?

Podnikání má velký vliv na osobní život všech zúčastněných, ať už si to přiznáte, nebo ne. Ovlivňuje to váš volný čas, aktuální psychický stav nebo také finanční rozpočty, které můžete využít pro domácnost. Nemusí být vždy jednoduché skloubit rodinu a podnikání dohromady, ale není to nereálný cíl. Jak toho můžete dosáhnout?

  • Netahejte si práci domů

Jde o základní pravidlo, kterého se je potřeba při podnikání i každé jiné práci držet. Velmi důležité je, abyste si byli navzájem s partnerem/partnerkou oporou. Ale ne na úkor štěstí druhého – je nutné najít rovnováhu mezi přáními obou.

Je nutné také myslet na to, že není žádané, abyste si během času s rodinou vyřizovali firemní telefony nebo e-maily. Pokud máte třeba večer naplánovanou narozeninovou oslavu, tak byste se měli věnovat tomu danému okamžiku. Nikdo vám ho už nenahradí ani nezopakuje.

  • Vyhraďte si volný čas na rodinu

Rodina je důležitá součást vašeho života. Nepromarněte čas, který s ní trávíte tím, že budete pracovat. Je jasné, že občas něco v byznysu „hoří“, ale přiznejte si, že ne vždy je nutné zvednout telefon nebo odpovědět okamžitě na e-mail. Mnohdy to může počkat až do té doby, než dorazíte z výletu nebo třeba dokončíte společnou večeři. I takové na první pohled drobnosti posílí vaši rodinnou stabilitu.

  • Nenuťte příbuzné, aby pro vás nebo s vámi pracovali

Na jednu stranu si můžete říct, že práce s vaší rodinou by mohla být to nejlepší, co vás může potkat. Znáte je, víte, co můžete od nich čekat, a navíc k nim máte důvěru. To je sice pravda, ale pokud mají vaši příbuzní pochybnosti, není vhodné je k práci s vámi nebo pro vás nutit nebo je přesvědčovat. Může to v konečném důsledku přinést více škody než užitku – rodina vás třeba nechce zklamat, a proto v práci pokračuje. Ale přitom ji to nenaplňuje a odráží se to na výkonu. Pečlivě krok se zapojením rodiny do vašeho podnikání zvažte!

Podnikat a mít spokojenou rodinu zvládá hodně lidí z oboru. Buďte jedním z nich a užívejte si společně úspěchů, které vám byznys přinese. Jde vždy hlavně o to, abyste si navzájem důvěřovali a podporovali se.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.