Podnikání při studiu se vyplatí! Jak vše papírově podchytit?

img_6

Rozjet podnikání při studiu je odvážný čin, který však může přinést mnoho ovoce. Pokud máte dobrý nápad, pořádný kus vůle, a hlavně správnou motivaci, můžete si rozjet byznys, který vám bude vydělávat až do důchodu. A díky svému statusu studenta to navíc můžete zvládnout i s pomocí státu, který vám umožní využít různých finančních výhod.

Co však je potřeba udělat před tím, než svůj nápad uvedete do reality a začnete podnikat? Neobejde se to bez papírování, co si budeme říkat. Pokud jste z toho zmatení, nezoufejte, nachystali jsme si pro vás stručný přehled, na co byste neměli zapomenout.

1)    Nahlásit start podnikání

Už máte vše připraveno na ostrý rozjezd? V tom případě je ten nejvyšší čas na to, abyste své podnikání nahlásili na živnostenském úřadě, který je už od roku 2006 Centrálním registračním místem. Nachystat si musíte Jednotný registrační formulář, jenž zároveň slouží i jako daňová registrace a oznámení pro úřad práce, zdravotní pojišťovnu a sociálku, že u vás došlo k velké změně.

2)    Platba zdravotního pojištění

Být student je výhodné i v oblasti pojištění. Do 26 let za vás zdravotní platí stát, díky čemuž nemusíte během prvního roku svého podnikání vůbec nic odvádět. Pokud vám váš byznys vydrží, tak je pak potřeba po jednom kalendářním roce začít platit měsíční zálohy, které vám vypočtou podle příjmu.

3)    Platba sociálního pojištění

Student do 26 let má podnikání vedeno jako vedlejší činnost, díky tomu nemusí platit žádné měsíční zálohy na sociálním pojištění. Avšak tato úleva platí jen do chvíle, než překročíte rozhodnou částku, která pak ukládá povinnost účastnit se na důchodovém pojištění. Takže si to pohlídejte! Pro rok 2017 je stanovena na 67 756 Kč.

4)    Sleva na dani

Nezapomeňte na to, že můžete využít slevy na dani na studenta. Odečíst si tak můžete slevu na poplatníka, daň z příjmu i slevu na studenta. A kdo by nechtěl ušetřit nějakou tu korunku?

Pokud vám nechybí nápad a máte dostatek odhodlání na rozjetí vlastního studentské podnikání, je potřeba být připraven na všechny záležitosti, které s tímto rozhodnutím přijdou. Nenechte nic náhodě! Když chcete podnikat, je potřeba myslet dopředu.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.